Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap

By admin

Edebiyat dünyası, ufkunuzu genişletmek için sığınabileceğiniz limanlardan biri. Eğer okuyacak bir şeyler arıyorsanız bu liste tam da size göre… Dilerseniz editörlerimizin tavsiyelerinden oluşan bu listeyi hep birlikte inceleyelim.

  • Gonçarov- Oblomov

Rus edebiyatı ile yakından ilgileniyorsanız eğer bu kitap mutlaka kütüphanelerinizde yer almalı. Sade ve akıcı dili ile Gonçarov’un ustalık eseri olarak nitelendirilen ve aynı zamanda klasikler arasında da yer almayı hak eden çok özel bir eser.

Oblomov karakterinin iç dünyası, sıkıntıları ve bunu dışa vurumu, kusursuz bir dil ile okurlara aktarılıyor. Kitap, an itibarıyla en çok okunanlar listesindeki yerini de almış durumda. İddia ediyoruz ki bu kitabı bitirdiğinizde içimde bir Oblomov varmış diyeceksiniz.

  • Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Yusuf’un hikayesini okurken zaman zaman gözleriniz dolacak zaman zaman güçlü bir aşka tanıklık edeceksiniz. Sabahattin Ali, gerek yaşantısı gerek gördüğü haksız muamele ile çok kez gündeme taşınmış ancak bana soracak olursanız hala hak ettiği değeri tam manasıyla görememiş isimlerden biri.

Kuyucaklı Yusuf, en sevilen eserlerinden bir tanesi ancak öyle zannediyorum ki Kürk Mantolu Madonna ismine daha fazla aşinasınız. Sosyal medyanın etkisi de çok büyük ancak Sabahattin Ali’yi gerçekten yaşamak isterseniz Kuyucaklı Yusuf kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır.

Böylesine akıcı bir üslup ile tanıştığınız için sizler de kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

  • Kumarbaz

Dostoyevski’nin kumar konusunda nasıl bir bağımlı olduğunu merak ediyor musunuz? Para kazanmak ve kazandığı para ile kumar oynamak için hızlıca bir kitap yazıveren ilgin bir yazar. Rus Edebiyatının en önemli isimlerinden biri ile karşınızdayız. Mutlaka okumanız gereken eserler kapsamında Kumarbaz’ı da bu listeye dahil etmek istedik.

Kesinlikle pişman olmayacak ve daha da önemlisi kütüphanenize harika bir eser eklemiş olacaksınız. Ağır bir dile sahip olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor ancak Kumarbaz daha sade bir dil ile yazılmış ve bence herkese hitap edebilen bir kitap.

  • Oğuz Atay-Korkuyu Beklerken

Onu birçoklarınız tutunamayanlar ile tanıyor olabilir. Öykülerinin derlendiği Korkuyu Beklerken eserini de listelerinize dahil etmenizi tavsiye ediyoruz. Uzun ve bitmek bilmeyen cümleleri ile gerçekten çok özel bir dili var. Bu kitabında kısa öykülere yer verilmiş ve hepsi birbirinden güzel hikayeler. Eğer sizler de bir Oğuz Atay hayranına dönüşmek isterseniz bu kitap ile başlayabilirsiniz. Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden ve hatta sembollerinden bir tanesi ve bu sembol isim ile tanışmak için gayet güzel bir tavsiye olduğunu düşünüyoruz.

  • Gogol- Bir delinin Hatıra Defteri

Toplum eleştirisi mizahi bir dille ancak bu kadar güzel ve yerinde yapılabilir. Gogol, bunu en iyi başaran ve kullanıcılarına aktaran isimlerden bir tanesidir. Bir Deli’nin Hatıra defteri hali hazırda en çok okunan eserleri arasında yer alıyor. Burun, fayton ve palto ile tanıştığınızda ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacak ve bizlere hak veriyor olacaksınız.

Gogol ismine aşina olduğunuzu düşünüyoruz ve bu kitap ile birlikte sizler de onun hayranlarından biri haline geleceksiniz.

 

Bu eserler, kişilere göre farklılık gösterebilir. Mutlaka beğeneceksiniz gibi bir iddiamız yok ancak mutlaka okumalısınız diyebiliyoruz. Kesinlikle harika kitaplar ve kütüphanenizde yer almayı da hak ediyor. Hatta bahis geçen isimlerin tüm kitaplarının da arkasında durabiliyoruz. Bu özel yazarlar, kesinlikle çok daha fazla okunmayı ve çok daha popüler olmayı hak ediyorlar.

Yorum yapın